Olje på lerret
40x55
Signert og datert nede t.h.: Eyolf Soot. 1912
Påtegnet på baksiden av lerretet: ""Den døde Fabrik" Hexhus. Kap.". Motivet er fra Hexhus Brenneri.
Vurdering
Olje på lerret
40x55
Vurdering
Hei!
Hekshus Brenneri vart starta i 1864. I Totens Bygdebok, band 1, s. 491 står dette om drifta av brenneriet:
"Brenneriet var i drift hvert år like til 1909. Krisen i brenneridriften bevirket da en 3 års stans. Under første verdenskrig var også brenneriet i drift, vesentlig med mais som råprodukt. 1918-19 drev brenneriet sammen med Gjerstad brenneri, da brenneriet det året holdt på med en større reparasjon. Siden har det vært i drift hvert år til og med 1940-41, da krigen satte en stopper for videre drift. [...] Av bygningene fra 1864 står ennå sjølve brenneribygningen og kontorbygningen."
At brenneriet ikkje var i drift i ein treårsperiode etter 1909, forklarer at dette nok var "den døde fabrik" for Soot i 1912. Bygdeboka kom ut i 1952.
Beste helsing
Olaf Nøkleby