Olje på lerret
63x79
Signert nede t.h.: Carl Nielsen S Christiania
Påtegnet på reiesekisten: Aar 1879. Variant fra 1883 avbildet i Illustreret familieblad, 1906 nr.43, medfølger.
Vurdering
Olje på lerret
63x79
Vurdering
Glenny Alfsen: "Strømdal, Georg Fredrik Nielsen", Norsk kunstnerleksikon, Oslo 1986, bind 4, s. 97.
Georg Strømdal debuterte på Høstutstillingen i 1882 som den første av den unge generasjon av malere i 1880-årene, de unge realistene. Strømdal hadde sin utdannelse fra Den kongelige Tegneskole og fra Knud Bergsliens malerskole i Kristiania og fra Münchenakademiet. Han malte genre- eller folkelivsbilder, og i disse bildene er det den sene München-realismen som dominerer i komposisjon og fargeholdning. Hans detaljrealistiske bilder er på linje med Gustav Wentzels interiørscener fra håndverker- og småborgermiljø i Kristiania.