Olje på lerret
115x70
Signert og datert nede t.v.: J. Fr. Michelet 53
Påtegnet med tittel på baksiden, på blindrammen.
Kunstnernes Hus, Oslo 1956, kat.nr. 32.
Vurdering
Olje på lerret
115x70
Vurdering
LITTERATUR: Svein Thorud: "Michelet, Johan Fredrik", Norsk kunstnerleksikon, Oslo 1983, bind 2, s. 918-920.
Johan Fredrik Michelet hadde sin bakgrunn fra Kunstakademiet under professor Georg Jacobsen, som sto for en teoretisk fundert malemåte, som bygget på nedarvede verdier i malekunsten. Man var opptatt av geometri, harmoniske proporsjoner og planforskyvninger. Etter et opphold i Paris i 1947 ble Michelet påvirket av Picassos kubisme og fransk kunst, særlig kunstretningen: Forces nouvelles. Kraftige, sorte konturstreker og svungne linjeforløp med rene, udifferensierte fargeflater er karakteristisk.