Olje på lerret
162x130
Signert og datert nede t.v.: J. Heiberg 1914
Kunstnernes Hus, Oslo 1947, kat.nr. 29. Kunstforeningen i København 1948, kat.nr. 8.
Vurdering
NOK 1 000 000
Olje på lerret
162x130
Vurdering
NOK 1 000 000
Solgt for NOK 800 000
LITTERATUR: Marit Werenskiold: De norske Matisse-elevene, Oslo 1972.
Jean Heiberg var den norske Matisse-eleven "par excellence" fra 1908 til 1910. Han annammet til fulle det mesteren kunne lære ham om form, farge og rom. Det essensielle var å skape romlig vikning og figurenes form ved hjelp av farge, uten hjelpemidler som sentralperspektivet. Man skulle ikke gjengi virkeligheten fotografisk, men gjenskape den. Ved hjelp av varme og kalde farger som kontrasteres mot hverandre moduleres formen på den todimensjonale billedflaten. Formene ble enkelt komponert, gjerne med kraftige konturer.