Litografi trykket i svart på middels tykt gulhvitt papir
Arket: 277-279x240 mm Motivet: 260x147 mm
Signert med blyant nede t.h.: Edv Munch
1908-09
Woll 322.
Proveniens:
Påtegnet med blyant på baksiden av eldre innramming, som er festet til nåværende innramming: "Nr. 59 Kjøpt på auksjonen efter Jens Thiis 9/12-42 Paul Lorck Eidem. Dette er Egil Johans eie Egil Johansen. Kjöpt av Paul Lorck Eidem 1956 PLE. Tilhörer Bente Helly-Hansen. Julegave 1962. Karen og Geir Helly-Hansen".
Jens Peter Thiis (12.05.1870-27.06.1942), norsk kunsthistoriker. Direktør for Nasjonalgalleriet i Oslo 1908-41. Var nær venn av Munch fra begynnelsen av 1890-tallet, og ble tidlig en forkjemper for Munchs kunst, både gjennom artikler og foredrag og innkjøp til Nasjonalgalleriet. Utga i 1933 boka "Edvard Munch og hans samtid". Munch malte et helfigursportrett av ham i 1909, Woll 837 og laget et litografisk portrett av ham i 1913, Woll 447. Woll 2012, s. 306.
Vurdering
NOK 40 000USD 4 700EUR 4 500