LITTERATUR: Trond Aslaksby: Hans Heyerdahl utstillingskatalog Blaafarveværket 1981.
I katalogen skriver Trond Aslaksby om det store maleriet av dette motivet av Hans Heyerdahl fra 1877, "Adam og Eva Utdrevne av Paradis", olje på lerret 252x183, som befinner seg i Nasjonalmuseet for kunst, arkitektur og design, Nasjonalgalleriet.
Maleriet viser at han hentet noe av sin inspirasjon fra den italienske renessanse. I komposisjonen, fra maleren Masaccio, i realismen og det trossige uttrykk, fra Donatello og Michelangelo.
Trossen lå dessuten i tiden: en kritisk holdning til vedtatte sannheter, opprør mot autoriteter, individualisme og elitedyrkelse, - "the self-made man" som i kraft av sitt talent slo seg frem til seier.
Det var mange slike Adamer ute og gikk i slutten av forrige århundre, - Heyerdahl var en av dem.
Komposisjonen ble gjentatt i en litt mindre versjon på 80-tallet, men kjennes også i en senere, frodigere utgave, foruten i en liten nostalgisk variant. S. 40.
Antagelig er varianten fra 1880-tallet denne vi har med.